Terapia poudarowa

Czym jest udar?

Udarem określamy zespół objawów neurologicznych spowodowanych zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Wyróżnia się ich dwa rodzaje

 1. Udary niedokrwienne mózgu – stanowi ok 80% wszystkich przypadków udarów. Występuje w wyniku niedrożności tętnicy, która zaopatruje mózg w krew.
 2. Udary krwiotoczne mózgu – stanowi ok 20% wszystkich przypadków udarów, potocznie nazywane „wylewem”. Wiąże się z pęknięciem ściany tętnicy mózgowej i niemożnością dotarcia krwi do tkanki mózgowej. Krew wypływająca poza pęknięte naczynie krwionośne powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego oraz uszkodzenie okolicznej tkanki nerwowej.

Terapia poudarowa

Czynnikiem, który może wpłynąć pozytywnie na osoby po udarze jest ich odpowiednia rehabilitacja. Często szczególnie trudna, gdy znaczna część ciała pacjenta jest sparaliżowana, co w zasadzie wyklucza swobodę w poruszaniu się i podejmowaniu zwykłych czynności życia codziennego, jak spożywanie posiłków, świadome kontrolowanie kończyn, a nawet komunikację.

Na skuteczność rehabilitacji, a co za tym idzie, poprawę jakości życia osoby po udarze wpływa wiele czynników. Są to między innymi:

 • duży stopień zaangażowania w terapię
 • niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji (często nawet w ciągu pierwszych 24h okresu hospitalizacji)
 • indywidualny dobór formy terapii

 

Ile trwa rehabilitacja poudarowa

Na to pytanie oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż okres rehabilitacji zależy od wielu czynników, a sama terapia jest wieloetapowa. Zazwyczaj rehabilitacja o okresie hospitalizacji trwa ok 20-30 dni i jej głównym celem jest przywrócenie możliwie jak największej sprawności części ciała objętej paraliżem.

Rehabilitacja funkcjonalna następuje po zakończeniu rehabilitacji w czasie hospitalizacji. Jej celem jest możliwie jak największe odzyskanie przez pacjenta niezależności poprzez przywrócenie sprawności niewładnych części ciała, oczywiście w zależności od indywidualnych możliwości pacjenta. Okres trwania rehabilitacji funkcjonalnej może trwać ok 1-2 lata.

 

Rodzaje terapii poudarowej oraz metody stosowane w rehabilitacji po udarach:

 • Ćwiczenia ruchowe
 • Ćwiczenia funkcji poznawczych
 • Terapia zajęciowa
 • Metoda Brunnstrom
 • Metoda Bobath
 • Metoda PNF

Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Neofect Drop Foot Brace
dodaj do porównania
dodaj do schowka
Neofect Extender
dodaj do porównania
dodaj do schowka
Neofect Neomano - zapasowa rękawica
dodaj do porównania
dodaj do schowka
Neofect Smart Pegboard
dodaj do porównania
dodaj do schowka

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu